Ostan več ne vozi avtomobila, močno je shujšal, ima le 62.5 kg, vid se mu slabša, težave z ledvicami, pritisk se mu je znižal, pogostejša omotičnost...           OSTAN pismo             Obiskanost naših strani strmo narašča. Zahvaljujemo se Vam za vaše zanimanje. Prosimo Vas, da podprete zahteve mag.I.Ostana za inoviranje Univerze v pravnem, etičnem in moralnem smislu. Svoboda govora je predpogoj za uresničitev nujne preobrazbe Univerze.             za svobodo govora in zakonitost v visokem šolstvu

 

Iztok Ostan

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za pomorstvo in promet

Pot pomorščakov 4, 6320 Portorož

                                                                        Portorož, 21.11.2000

 Stališče v zvezi z zagotavljanjem svobode izražanja kritičnega mišljenja na Fakulteti za pomorstvo in promet

 

Minili so že štirje dnevi odkar sem dekanu fakultete prof.dr. Stojanu Petelinu predal v vednost moj odgovor predsedniku republike, gospodu Milanu Kučanu, v katerem pristojne obveščam, kaj je po mojem mnenju potrebno minimalno zagotoviti, da bo na Fakulteti vsaj zaznavna tolerantnost do drugače mislečih.; in sicer:

-        preklic odredbe senata fakultete z dne 21.10.1998, po katerem še velja, da učitelja, ki javno izraža kritične misli o univerzi, disciplinsko preganjajajo.

-        sklep o razpisu rednega delovnega razmerja za učitelja, ki ustreza (tudi) odpuščenemu strokovnjaku in potrebam šole.

           Ob pogoju, da senat univerze danes sprejme sklep, da sta oba učitelja povabljena k ponovnemu postopku habilitacije, bi ob uresničenju gornjih zahtev razumel, da sta Univerza in Fakulteta pokazali pripravljenost za toleratnost v bodočnosti in da sankcionirana učitelja ne utrpita bistvene škode. To je bil »mehkejši«, kompromisni predlog, saj sem odstopil od normalne zateve po »osebni odgovornosti« za nosilce kršitev v procesu pregona kritikov univerze, ki sem jo med drugimi predal univerzi (30.10.2000) in pristojnim državnim organom (2.11.2000).

            V teh štirih dneh na Fakulteti ni prišlo do nobenih premikov. Stališče dekana in senatorjev je nepopustljivo. Do dogovora ne more priti. Teče že 43. dan mojega gladovanja.

            Naj obnovim moje videnje problema pregona kritično mislečih na fakulteti. Sklepno dejanjanje tega procesa se je dogajalo v preteklem šolskem letu:

-        oktober 1999: dekan, prof.dr.S.Petelin pošlje protizakonito v razred dr.J.Z. (dekret v obliki objavljenega urnika šole), čeprav je vedel, da je nehabilitiran in ga je J.Z.  večkrat opozoril, da ni habilitiran in da v razred po zakonu ne sme biti poslan. Torej je izvirno nezakonitost pri tem pedagoškem procesu storil dekan, dr.S.Petelin.

-        Učitelj je ukaz ubogal; izvajal je vaje, predavanja; če bi se izvajanju urnika uprl, bi storil hudo kršitev delovnih obveznosti in bi »dobil knjižico«.

-        senat fakultete je bil dolžan imenovati komisijo za oceno prijave habilitacije dr.J.Z., postopek habilitacije pa bi moral biti zaključen (po zakonu!) v roku 6. mesecev od prijave. V oktobru 1999, ko je bil dr. J.Z. poslan v razred brez habilitacije, pa je minilo že 9 mesecev, dokončne komisije pa senat fakultete, ki ga vodi dekan dr.S.Petelin, ni do takrat niti še imenoval. Celo polletje je imel senat potem še čas, da bi komisijo imenoval. Kot se je kasneje izkazalo, je bilo potrebno le nekaj tednov, da je bil po imenovanju komisije postopek habilitacije zaključen. Dekan in senatorji fakultete so torej imeli zakonsko dolžnost in možnost izvesti postopek habilitacije, pa so to opustili. Če bi dekan fakultete in senatorji storil svojo zakonito dolžnost imenovanja komisije, bi bilo jasno, da dr. J.Z. potrjen ali zavrnjen kot učitelj, in bi fakulteta zagotovila hbilitiranega učitelja za nadaljevanje predavanj (morda z drugim učiteljem) in za izvajanje izpitov. Te zakonite dolžnosti dekan fakultete ni storil in skupaj s senatorji storil drugo hudo nezakonitost.

-        Januar 2000, čas izpitnih rokov. Dr. J.Z. je v skladu z delovnimi nalogami razpisal izpitne roke in izvajal ustne in pisne izpite. Imel je dve možnosti, obe zanj uničujoči: če odkloni izvajanje izpitov, bi storil hudo kršitev delovnih obveznosti; če podpiše izpitne ocene v indek, bi prevzel soodgovornost za nezakonito početje na Univerzi v Ljubljani, ki očitno hote zavlačuje habilitiranje in s tem vplivni univerzitetniki ovirajo napredovanje mlajših kolegov (o tem sta dr. J.Z. in dr.M.P. pisala v medijih). Odločil se je, da izpitov ne podpiše v indekse in prijavnice, izpitnih nalog pa tudi ni oddal vodstvu, saj je končna izpitna ocena tudi rezultat dela študenta pri vajah, kar iz pisnih  izpitnih nalog ni vidno.

-        Februar 2000: Dekan Fakultete sproži disciplinski postopek proti dr.J.Z. zaradi te hude kršitve delovnih obveznosti.

-        16.maj 2000: Na disciplinski obravnavi se dekan prof.dr. S.Petelin na vprašanje predsednika komisije, kakšno kazen predlaga pred pričami odloči za najstrožjo: prekinitev delovnega razmerja.

-        Dr. J.Z. se na sklep komisije ne pritoži, na disciplinski obravnavi pa molči: bilo je jasno, da ravnajo z njim senatorji in vodstvo univerze kot s »klavsko živino« in se je temu primerno tudi pustil pokončati.

Danes je dr.J.Z. rešen problemov fakultete in univerze. Ni sprožil civilnopravne tožbe. S strokovnim delom se dobro preživlja in ne išče služb. Pritožil se je na postopek, saj je bilo očitno, da je šlo v njegovem procesu za problem, da je »kadija«, ki je učitelja prisilil v nezakonitost in jo s tem sam zagrešil, sam »tožil« učitelja za »nepokornost proti nezakonitosti« in bi bilo prav, da postopek sproži kvečjemu višja inštanca, rektor, s katerim (z Univerzo) ima učitelj sklenjeno delovno razmerje.

            Problem ostaja nam, ki smo ostali v Univerzi. Obtožujem dekana dr.Petelina in tiste, ki ga podpirajo (senatorji FPP, vodstvo univerze, študentski svet FPP), da še naprej vodijo politiko tlačenja svobode misli. V tej gonji smo sedaj za pregon na vrsti drugi. Na šoli je še nekaj kritično govorečih učiteljev, pa študentje, ki se tudi javno kritično obnašajo, generacije študentov, ki še pridejo.

            Junija 2000 sem javnemu tožilstvu predal prijavo, v kateri sem na primeru disciplinskega pregona še zdrugih vidikov podal utemeljen sum, da je vodstvo fakultete in univerze zlorabljalo svoja pooblastila v primeru pregona J.Z. Do sedaj ni bilo s strani javno pozvane generalne državne tožilke, Z.Cerar nikakršnega ukrepa, ne javne izjave. Ministrstvo za šolstvo in šport molči. Državni zbor ne ukrepa.

            Ne vidim realnega upanja, da se bo stvar v doglednem času rešena. Očitno je potrebno, da pade prva žrtev, da se oblast na fakulteti, na univerzi in v državi obrne  svobodi kritične misli v prid. Vztrajam torej do konca pri gladovanju.  Če se mi kaj zgodi, je po mojem mnenju (oblikoval sem si ga na osnovi posveta s svojim advokatom), imel možnost to razrešiti dekan šole dr.S.Petelin, pa še kdo, ki ga na tem položaju neomajno ščiti. Pa tega niso želeli, ne da niso mogli najti rešitve.

 

            Opravičujem se za jezikovno nedodelanost tega sporočila. Upam da boste razumeli, da sedaj ne morem več skrbeti za to.

 

                                                                                                Iztok Ostan

Poslano:

-        predsedniku RS, Milanu Kučanu

-        rektorju, prof.dr. Jožetu Mencingerju

-        dekanu FPP, prof.dr.Stojanu Petelinu

-        Državnemu zboru, predsedniku Borutu Pahorju

-        ministru za šolstvo in šport, dr.Lovru Šturmu

-        generalni državni tožilki, Zdenki Cerar

-        SVIZ, Ljubljana

-        javnosti